Menu
Your Cart
Yeni tasarımımız düzenli stok ve ürün çeşitleri ile kullanıma açılmıştır. Keyifli alışverişler dileriz..

3D Secure Nedir?

3D Güvenli Ödeme Nedir?

Web siteleri üzerinden kredi veya banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kredi veya banka kartının güvenliğinin sağlanabilmesi için kullanılan sisteme 3D Secure denir.

 

Ödeme yönteminde 3D Secure seçildiğinde, sipariş onaylandığında kullanıcı bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ekranına yönlendirilir. Kullanıcının bu sayfaya yönlendirilmesiyle beraber bilgilerin girilmiş olduğu kredi/banka kartının sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonuna bir onay kodu gönderilir. Bu onay kodu 3D Secure ekranına girilmediği takdirde ödeme gerçekleştirilemez.


3D Secure Sistemini Neden Tercih Etmeliyim?

Önceki başlığımızda da belirttiğimiz gibi 3D Secure sistemi kullanılan alışverişler sadece kart sahibi tarafından gerçekleştirilebilir. Kredi/banka kartınızın numarası, son kullanma tarihi ve kartın arka yüzünde yer alan 3 haneli CVC kodu (Card Validation Code) başka kişilerin eline geçebilir. Bu durumda 3D Secure sistemi ile kredi/banka kartı dolandırıcılığına karşı önlem alınmış olunur. Günümüzde internet siteleri bankalarla yaptıkları anlaşmalara göre müşterilerine normal ve 3D Secure ödeme sistemlerini bir arada sunabilmektedirler. Fakat kredi/banka kartı sahibi, bankanın müşteri temsilcisiyle görüşerek kartının sadece 3D Secure işlemlerde kullanılmasını talep edebilir. Bu işlemi yapmanızı, güvenliğiniz açısından tavsiye etmekteyiz. KLC Bike olarak, mağazamızda 3D Secure sistemi zorunlu tutulmaktadır.

 

Kredi/Banka Kartı Bilgilerim Kayıt Edilebilir Mi?

SSL Sertifikası kullanan web sitelerinde, internet sitesi ve sunucu arasında veri transfer işlemi gerçekleştirildiğinde verilerin şifrelenmesi vasıtasıyla güvenli olması sağlanmaktadır. KLC Bike olarak web sitemizde verilerinizin güvenliği için SHA256 algoritması kullanılmaktadır. Aşağıda güvenli olan bir web sitesinin nasıl görüntülendiği resim olarak gösterilmiştir. Bu tip sertifikaları kullanmayan web sitelerine veri girişi yapmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

 

 

Örnek 3D Secure Ekranı

3D Secure ödeme sayfaları bankanıza göre farklılık göstermektedir. Bu yazımızda örnek olarak Akbank (Axess) kredi kartı kullanacağız.

 

3D Secure onay sayfasına yönlendirildiğinizde yaptığınız alışverişe ait bilgiler ile birlikte kişisel güvenlik mesajınız (PAM) ekranda gösterilecektir. Bu bilgi sadece siz ve kartınızı size gönderen banka tarafından bilinmektedir. Bu bilginin 3D Secure ekranında görüntüleniyor olması bankanızın sayfasına güvenli olarak bağlandığınızı göstermektedir.

 

 

 

Karşınıza çıkan 3D Secure onay sayfasında cep telefonunuza gelen onay kodunu ekranda belirtilen süre içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bu kod geçersiz sayılacaktır. Süreniz dolduğunda aynı ekranda yeni bir onay kodu isteyebilirsiniz. Ancak bu fonksiyon bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Onay kodunun 3 defa hatalı girilmesi durumunda ise, işleminiz başarısız olacak ve kartınız banka tarafından internet alışverişine bloke edilecektir. Bu bloke uygulaması da bankalar arasında değişiklik göstermektedir.

Göz atma deneyiminizi ve sitemizin işlevselliğini geliştirmek için çerezleri ve diğer benzer teknolojileri kullanıyoruz. Gizlilik Politikası.